Díky sbírce Srdce dětem chodí malá Adrianka do speciální školy

Peníze ze sbírky Srdce dětem, která se koná každoročně na podzim v prodejnách Lidl, pomohly rodině malé Adrianky opakovaně. Rodinu jsme poprvé navštívili v roce 2020 a od té doby se nestačíme divit, jaké pokroky může dělat holčička s kombinovaným postižením, které lékaři předpovídali, že bude „ležáček“.

Na narození Adrianky se těšili rodiče i sourozenci. Tatínek byl připraven s fotoaparátem v ruce, protože holčička se měla narodit plánovaným císařským řezem, a tak chtěl její první okamžiky života zachytit. Jenže maminka začala v noci před termínem porodu masivně krvácet a musela ihned na operaci. Tatínek Adrianky je lékař a na sále byl jako otec přítomný. Když uviděl svou dceru bez života, fotoaparát odhodil a začal s kolegy ihned s oživováním. Maminku odvezla sanitka do Vojenské nemocnice v Praze, protože stále masivně krvácela. Tam dostala 24 transfuzí a stejně jako její dcera bojovala o život. Nakonec lékaři zachránili jak maminku, tak Adrianku. Pro ni ale měli lékaři velmi špatné vyhlídky. Připravovali rodiče na to, že zůstane ležákem. V podstatě byl zázrak, že vůbec přežila. Rodičům bylo jasné, že jejich holčička bude jiná než její starší sourozenci.

Už jako miminko málo přibírala, a tak jí nakonec zavedli do bříška hadičku, tzv. peg, kterým přijímá potravu. Navíc musela ihned začít s pravidelným cvičením. Rehabilitace byly pro holčičku nesmírně důležité, aby se nenaplnila prognóza lékařů. A tak Adrianka musela od miminka poctivě cvičit každý den a bylo to náročné jak pro holčičku, tak pro její maminku. Rodiče byli smířeni s tím, že chodit nikdy nebude, že zůstane na invalidním vozíku, a byli vděčni, že se prognóza lékařů nevyplnila. Za tímto úspěchem už tehdy byla neuvěřitelná píle jak rodičů, tak Adrianky. Tehdy si rodiče hlavně přáli, aby jejich holčička, která nechodila ani nemluvila, byla šťastná, a to se jim skutečně dařilo.

Zajímalo nás, jak se Adriance po třech letech daří, a zjistili jsme, že tato krásná holčička všechny nesmírně překvapila. Pravidelným cvičením v neurorehabilitačním zařízení se stal zázrak. Adrianka udělala své první krůčky. Holčička má před sebou pochopitelně ještě dlouhou cestu, ale rodiče věří, že pravidelnými rehabilitacemi se posune ještě dál, že třeba jednou bude chodit úplně sama, a dokonce že začne i mluvit, protože už teď zvládá pár slov. Začala totiž docházet do speciální školy Smiling Crocodile, kde věří, že každé dítě má právo na vzdělání, bez ohledu na jeho duševní a fyzické zdraví. Škola pomáhá dětem s postižením překonat nepřízeň osudu a osvojit si potřebné základní dovednosti zvyšující jejich schopnosti a vzdělání. To vše výrazně zlepšuje kvalitu života těchto dětí, jejich rodin a pečovatelů. Jejich přáním je, aby byl život jejich žáků stejně uspokojující a plnohodnotný, jako je život jejich vrstevníků, kteří měli možná na startu do života více štěstí.

Návštěvy se s námi zúčastnila zpěvačka Leona Machálková, která je shodou okolností i patronkou školy Smiling Crocodile: „Silný příběh Adrianky a její milé rodiny mě nesmírně zaujal. Jak se statečně postavili nepřízni osudu, jací jsou bojovníci, jak drží spolu a díky sbírce Srdce dětem v Lidlu se jim úspěšně daří zlepšovat zdravotní stav malé hrdinky. Určitě jsme se neviděli naposledy a věřím, že Adrianka ještě v životě udělá velké pokroky.

Sbírka Srdce dětem se koná každoročně před Vánocemi v prodejnách Lidl pod záštitou společnosti Život dětem, o.p.s. Za dvanáct let jejího konání přispěli zákazníci a společnost Lidl celkovou částkou 285 milionů korun. Za získané peníze nakupuje Život dětem, o.p.s., přístroje, zdravotní pomůcky, ošetřovací materiál nebo hradí ozdravné a rehabilitační pobyty pro děti, které se potýkají s nemocí motýlích křídel, autismem, dětskou mozkovou obrnou, onkologickým onemocněním, cystickou fibrózou, svalovou dystrofií nebo různými kombinovanými postiženími.