Nové ortézy pro Bruna

I malý příspěvek znamená velkou pomoc. Díky finanční pomoci zákazníků prodejen Lidl má malý Bruno nové speciální ortézy Pohlig, které se na míru vyrábějí v Německu.

Malý Bruno je krásný, usměvavý chlapeček. Na jeho narození se těšili rodiče i jeho tehdy tříletá sestřička. Protože se v bříšku neotočil, přišel na svět císařským řezem a bylo to zdravé miminko. Jenže kolem třetího týdne si maminka při kojení všimla, že má chlapeček nějakou bouli na krku, která nemizela. Maminka s ním spěchala do nemocnice, kde udělali ultrazvuk a zjistili, že se jedná o zakrvácený sval. Maminka se dozvěděla, že je to běžné zranění při císařském řezu. Celé dva měsíce s chlapečkem cvičila na doporučení lékařů Vojtovu metodu a čekala, až se krev ze svalu vstřebá. To se nakonec povedlo, ale při rehabilitacích se fyzioterapeutce zdálo, že je chlapeček jakoby hadrový. Maminka dál intenzivně cvičila, ale Brunův stav se nelepšil. Nelezl, neplazil se, a když se chtěl opřít o ručičky, spadl, protože ho neudržely. A tak s ním maminka opět vyrazila do nemocnice, kde chlapečka během několika dní důkladně vyšetřili, ale na nic zásadního nepřišli, proto nebyli schopni stanovit diagnózu. Dneska Bruník chodí, ale velmi zvláštně, tak nějak těžkopádně a ujde jen asi 500 metrů. Nemůže běhat, nekopne do míče a do schodů, které mají v bytě, leze po čtyřech. Maminka ho musí vozit v kočárku, což někdy pohoršuje nic netušící okolí, protože Bruno na první pohled vypadá jako zdravý kluk. Rodiče se ze všech sil snaží Bruníkovi pomoci. Maminka s ním stále cvičí jak doma, tak s fyzioterapeutem, a aby se zlepšil v chůzi, dostal na nožičky ortézy. Navíc od jednoho roku jezdí Bruník pravidelně na týdenní pobyty hipoterapie. Každý další pobyt ho vždycky posune o kousek dál, jak říká maminka – koníci s ním dělají zázraky. Rodiče netuší, co bude dál, zda se podaří nohy zpevnit natolik, aby byl schopen delší samostatné chůze, a už si zvykli na myšlenku, že bude potřebovat invalidní vozík. Svůj boj o Bruníkův samostatný život v dospělosti však nevzdávají a trpělivě docházejí na nejrůznější rehabilitace, které ovšem zdravotní pojišťovny nehradí, stejně jako tolik prospěšnou hipoterapii.

Bruna jsme tentokrát navštívili s hercem Petrem Vackem. Petr s Brunem hned našli společnou řeč, protože oba mají vášeň pro lesní dobrodružství. Dokonce zjistili, že oba mají vlastní křesadlo: „Co máme společného? Lásku ke křesadlům! Bruno absolvoval kurz přežití a tam se naučil rozdělat křesadlem oheň. Ale důvod, proč jsme se setkali, je jiný. Jel jsem za ním s kamarádkou Mariou Křepelkovou z organizace Život dětem. Jakou má Bruno diagnózu, se dodnes neví, ale ochabuje mu svalstvo a má problém chodit. Musí neustále cvičit a rehabilitovat a chodí s pomocí speciální ortézy. Život dětem pomáhá jeho rodičům platit rehabilitaci a zaplatil mu tu ortézu, která stála 84 000 Kč. A proč to celé říkám? Abych poděkoval vám všem, co jste kdy přispěli ve sbírce Srdce dětem. A abych vám ukázal, kam vaše peníze jdou. Jen díky vám všem může takový chytrý a milý kluk, jako je Bruno, chodit a vést život plný radosti,“ říká Petr Vacek.

Sbírka Srdce dětem se koná každoročně před Vánocemi v prodejnách Lidl pod záštitou Život dětem, o.p.s. Za jedenáct let jejího konání přispěli zákazníci a společnost Lidl celkovou částkou 247 milionů korun. Za získané peníze nakupuje Život dětem, o.p.s., přístroje, zdravotní pomůcky, ošetřovací materiál nebo hradí ozdravné a rehabilitační pobyty pro děti, které se potýkají s nemocí motýlích křídel, autismem, dětskou mozkovou obrnou, onkologickým onemocněním, cystickou fibrózou, svalovou dystrofií nebo různými kombinovanými postiženími.