Pomoc pro autistická dvojčátka

Tentokrát jsme ze sbírky Srdce dětem pomohli rodině tříletých dvojčat Ley a Olívie. Na krásných princeznách na první pohled nic nepoznáte. Možná se zdají trochu méně komunikativní, zamyšlené, zabrané do svého vlastního světa. Všechny komplikace, které přináší autistický svět dvou dětí najednou, se odkrývají postupně v rozhovoru s jejich trpělivými rodiči.

Když se Lea a Olívie narodily jako jednovaječná dvojčata, byli rodiče nesmírně šťastní. Přibližně do jednoho roku si rodiče mysleli, že jsou nejen krásné, ale taky naprosto zdravé. Byly veselé, usměvavé, hrály si spolu a měly zájem o všechno kolem sebe. Po jednom roce se rázem všechno změnilo. Holčičky se uzavřely samy do sebe. Vůbec jim nevadilo, když je hlídal někdo jiný než maminka či tatínek, když se jeden z nich vrátil, neprojevovaly žádnou radost, nevyhledávaly kontakt ani mezi sebou.

Jak říká tatínek, zcela u nich vymizel krásný, zvonivý smích. V osmnácti měsících šli rodiče s Leou a Olívii k pediatričce na prohlídku. Ta je nechala vyplnit dotazník pro záchyt poruchy autistického spektra u batolat a ten dopadl velmi špatně. Dětská lékařka mamince sdělila, že může jít o poruchu autistického spektra nebo o nějakou jinou diagnózu. To byl pro oba rodiče šok, i když samozřejmě tušili, že je něco špatně. Okolí je sice uklidňovalo, že holčičky jsou ještě malé, že z toho vyrostou, ale rodiče nechtěli na nic čekat a rozhodli se, že vyhledají nějakou odbornou pomoc. Bylo jim jasné, že čím dříve se s batolaty, která projevují známky autismu, začne pracovat, tím větší je naděje na zmírnění onemocnění. V tom nejlepším případě je podle odborníků dokonce i šance na úplné vystoupení z autistického spektra.

Rodiče nakonec našli pomoc v Centru terapie autismu, kde dostali řadu doporučení. Ta doporučení byla hlavně pro ně, ne pro dvojčátka. Především se dozvěděli, že nesmějí na své dcery tlačit, že po nich mají všechno opakovat, tzv. zrcadlit, a taky pořádně „jásat“, když se jim něco podaří. A výrazně je za všechno chválit. V případě, že se jim něco stane, třeba když upadnou, pak je mají co nejlaskavějším hlasem konejšit. A tak co nejčastěji všichni společně jásají a chlácholí a doufají, že se jim podaří progres projevů autismu alespoň zmírnit. Kromě toho se rodiče snaží s Leou a Olívii docházet na nejrůznější aktivity, které jim pomáhají v socializaci a různých dovednostech, ať už je to plavání, ergoterapie, nebo hiporehabilitace. Nyní jim v jejich boji trochu pomohl odlehčovací pobyt v řecké Velice, kam díky sbírce Srdce dětem všichni na 14 dní vyrazili, a holčičky byly schopny alespoň částečně navázat kontakt s ostatními. A to byl opravdu úspěch.

Na návštěvu se k nám připojila i sympatická mladá herečka a zpěvačka Anna Julie Slováčková se svou fenkou Jindřiškou. „Obdivuji, jak rodiče k onemocnění svých dětí přistupují, tu jejich sílu, a hlavně to, jak dokážou být pozitivní, i když mají takové rány osudu. Samozřejmě je mi jasné, že každý rodič v takové situaci musí být silný, prostě obdivuji všechny, které postihne tahle nelehká životní situace. Holčičky jsou krásné, jak andílci, a já věřím, že když budou dál chodit na terapie, na všechna ta cvičení pod dohledem svých starostlivých rodičů, kteří se o ně krásně starají, určitě budou dělat velké pokroky. A já se těším, až se s nimi znovu uvidím.“

Sbírka Srdce dětem se koná každoročně před Vánocemi v prodejnách Lidl pod záštitou organizace Život dětem, o.p.s. Za dvanáct let jejího konání přispěli zákazníci a společnost Lidl celkovou částkou 285 milionů korun. Za získané peníze nakupuje Život dětem, o.p.s., přístroje, zdravotní pomůcky, ošetřovací materiál nebo hradí ozdravné a rehabilitační pobyty pro děti, které se potýkají s nemocí motýlích křídel, autismem, dětskou mozkovou obrnou, onkologickým onemocněním, cystickou fibrózou, svalovou dystrofií nebo různými kombinovanými postiženími.