Díky sbírce Srdce dětem má Emminka přístup ke speciálním rehabilitacím

Peníze ze sbírky Srdce dětem, která se koná každoročně na podzim v prodejnách Lidl, pomohly rodině malé Emminky. S její statečnou maminkou jsme v roce 2023 točili reportáž, ve které nám vyprávěla o diagnóze Ohtaharova syndromu. Ten její holčičce způsobuje silné epileptické záchvaty, které poškozují mozek.

Maminka malé Emminky to v životě neměla vůbec lehké. Žila bez rodičů téměř na okraji společnosti a věřila, že ji jednou potká štěstí v podobě hodného partnera, se kterým založí rodinu. Jenže když otěhotněla, zůstala nakonec na všechno sama. Pár dnů před porodem měla už tři dny covid a musela rodit s rouškou. Po velmi těžkém porodu byla Emminka nějakou dobu bez kyslíku, proto ji museli oživovat.

Po návratu domů maminka pozorovala, že její holčička trpí zvláštními záškuby. Následovala různá vyšetření, až si maminka vyslechla krutou diagnózu. Holčička trpí tzv. Ohtaharovým syndromem, který se projevuje silnými a častými epileptickými záchvaty, poškozujícími často nenávratně mozek. Pokud dítě vůbec přežije, protože některé takto nemocné děti do dvou let umírají, zůstává postiženo fyzickými i mentálními potížemi. Mamince se najednou zhroutil celý svět. Nejenže se o svou Emminku bála a nevěděla, co má dělat, ale navíc bojovala s velkými ekonomickými problémy, musela využívat potravinovou banku a pomoc od hodných lidí.

Malá Emminka byla a stále je jak hadrová panenka, nesedí, neleze, ale vnímá, na maminku se usmívá a má radost, když ji vidí. Proto její maminka začala shánět peníze, aby s dcerou mohla docházet na pravidelné rehabilitace, které jí velmi pomáhají. K tomu ale potřebuje dostatek finančních prostředků, protože speciální rehabilitace jsou drahé a zdravotní pojišťovny je nehradí.

V únoru 2024 jsme vyrazili na návštěvu za Emminkou a její statečnou maminkou a nestačili jsme se divit, kolik se toho v jejich životě během několika měsíců změnilo. Emminka má krásnou sedmitýdenní sestřičku a nového tatínka, který je nesmírnou oporou jak mamince, tak i malé Emmince, té se láskyplně věnuje. Lékaři holčičce upravili léky, takže epileptické záchvaty se objevují výjimečně. Díky našim zákazníkům a výtěžku z podzimní sbírky Srdce dětem bude moct Emminka absolvovat další rehabilitace, které jí velmi pomáhají. Přestože je prognóza velmi smutná, Emminka a její maminka se rozhodně nevzdávají.

Návštěvy se s námi zúčastnila i herečka Michaela Maurerová, která Emmince a její sestřičce dovezla krásné dárky a vnesla do návštěvy nesmírně pozitivního ducha: „Maminka je statečná, sympatická a úplně nejsympatičtější mi na ní je, že má nadhled, že se nehroutí a že dál bojuje. To je myslím něco, co inspiruje a před čím se hluboce skláním. A co bych mamince doporučila? Když už dostala od osudu tak těžce naloženo, aby se nenechala odbýt na úřadech ani v nemocnicích lidmi, kteří si to chtějí ulehčit, aby si dokázala vydobýt všechnu léčbu a všechnu podporu, na kterou má její Emminka právo.“

Sbírka Srdce dětem se koná každoročně před Vánocemi v prodejnách Lidl pod záštitou Život dětem, o.p.s. Za třináct let jejího konání přispěli zákazníci a společnost Lidl celkovou částkou 326 milionů korun. Za získané peníze nakupuje Život dětem, o.p.s., přístroje, zdravotní pomůcky, ošetřovací materiál nebo hradí ozdravné a rehabilitační pobyty pro děti, které se potýkají s nemocí motýlích křídel, autismem, dětskou mozkovou obrnou, onkologickým onemocněním, cystickou fibrózou, svalovou dystrofií nebo různými kombinovanými postiženími.