Rehabilitace pro Karolínku ze sbírky Srdce dětem

Statečná bojovnice Karolínka vyvrátila všechny negativní prognózy lékařů. Ačkoliv byla po těžkém porodu v ohrožení života a lékaři jí nedávali šanci na přežití, svůj život si nakonec Karolínka vybojovala. Navzdory očekávání, že Karolínka zůstane ležákem, dnes poctivě rehabilituje a s pomocí maminky a chodítka už dokonce trénuje první krůčky.

Příchod Karolínky na svět byl velmi těžký. Po dlouhém dni, kdy se lékaři snažili o přirozený porod, se Karolínka nakonec narodila císařským řezem, ale kvůli nedostatku kyslíku, kterým trpěla během pokusu o přirozený porod, ihned zkolabovala. Holčička měla těžce poškozený mozek a nevědělo se, zdali následující dny vůbec přežije. Rodiče Karolínky navíc dostali zvláštní otázku, zda tam těžce poškozené miminko nechtějí nechat, protože jde o těžký poporodní stav, kdy je naprosto nejasné, jak to dopadne. A pokud to miminko přežije, zůstane s největší pravděpodobností ležákem.

Když si rodiče odvezli svou nemocnou holčičku konečně domů, péče o ni byla velmi náročná. Prvních deset měsíců rodiče vlastně vůbec nespali. Karolínka dostávala léky na epilepsii, ale mamince se zdálo, že jí spíše škodí, proto požádala lékaře o jejich vysazení. A vlastně se stal zázrak. Maminka se svou holčičkou pravidelně rehabilitovala a ona se začala zlepšovat. Konečně rodiče uvěřili, že se veškeré prognózy lékařů nevyplní a že se jim Karolínka za každodenní rehabilitace, kterým se věnují především, odmění. A právě zásluhou pravidelných nejrůznějších rehabilitací dělá holčička velké pokroky.

Když jsme za Karolínkou přijeli na návštěvu, abychom jí předali šek na úhradu rehabilitačních terapií, viděli jsme, jak úžasné pokroky dělá. Zatímco v loňském roce byla holčička prakticky ležák a neobešla se bez asistence maminky a různých pomůcek, dnes samostatně sedí, hraje si s hračkami a s pomocí maminky a speciálního chodítka už trénuje i chůzi. Karolínku rehabilitace velmi baví a všechna cvičení zkouší z vlastní iniciativy zas a znovu. Během celé návštěvy byla Karolínka veselá a usměvavá a krásně reagovala na nás i na svoji maminku. Karolínka je nesmírně společenská holčička a velmi ráda tráví dny mezi dětmi ve školce, kam každodenně dochází a kde má ku pomoci speciální asistentku. 

Bohužel, maminka zůstala na náročný život s Karolínkou sama. To se stává často, že většinou tatínek, ale občas i maminka z rodiny odejde a péče o nemocné dítě zůstává v plné míře na jednom z rodičů. I tuto situaci bere maminka statečně a je ráda, že se s tatínkem Karolínky jsou schopni domluvit třeba na tom, kdo s ní pojede na rehabilitace, za kterými jezdí do Prahy. Pro Karolínku je moc dobře, že s ní tatínek tráví čas, a pokud to jde, snaží se v péči o milovanou holčičku pomáhat.

Přestože byl Karolínčin osud od začátku nejistý, tato úžasná holčička dokázala, že se jen tak nevzdá. S pozitivním přístupem trénuje jak své tělíčko, tak verbální projev. Náš obdiv zaslouží i její statečná maminka, která jí věnuje maximum času a pevně věří tomu, že Karolínka jednou povede alespoň trochu samostatný život.

Sbírka Srdce dětem se koná každoročně před Vánocemi v prodejnách Lidl pod záštitou společnosti Život dětem, o.p.s. Za třináct let jejího konání přispěli zákazníci a společnost Lidl celkovou částkou 326 milionů korun. Za získané peníze nakupuje Život dětem, o.p.s., přístroje, zdravotní pomůcky, ošetřovací materiál nebo hradí ozdravné a rehabilitační pobyty pro děti, které se potýkají s nemocí motýlích křídel, autismem, dětskou mozkovou obrnou, onkologickým onemocněním, cystickou fibrózou, svalovou dystrofií nebo různými kombinovanými postiženími.