Sbírka Srdce dětem už sedm let pomáhá malému Štěpánkovi

Když se chlapeček narodil, měl velké zdravotní problémy, nemohl pít mateřské mléko, byl apatický, nesmál se, nebrečel a zdálo se, že se mu nechce žít. Lékaři si s ním nevěděli rady, nebyli schopni stanovit diagnózu a vlastně do dnešního dne nevědí, jakou nemocí trpí. Rodiče dokonce připravovali na to, že jejich syn zůstane zcela nepohyblivý, protože se nevyvíjel jako ostatní děti. Trpěl na ekzémy, šedý zákal, epileptické záchvaty a febrilní křeče. Protože Štěpánek nepřijímal potravu, zavedli mu jako miminku do nosu sondu, kterou přijímal mateřské mléko a později druhou, tzv. peg do bříška, takto ho rodiče krmili dlouhých pět let a postupně se snažili, aby si zvykal na lžičku.

Rodiče se smířili s tím, že jejich chlapeček nemluvil, a jak se zdá, ani mluvit nebude, ale moc si přáli, aby jednou byl pohyblivý. Proto s ním pravidelně a intenzivně rehabilitovali. Zaplatili mu drahé rehabilitace ve speciálním zařízení a dostali za to velikou odměnu. Štěpánek se začal v pohybu zlepšovat, ale trvalo to dlouho, protože do čtyř let pouze ležel. I na tyto rehabilitace získával v průběhu let pomoc ze sbírky Srdce dětem, která od r. 2011 probíhá ve všech prodejnách Lidl.
Dneska, v sedmi letech, Štěpánek stále nemluví a hůře koordinuje pohyby, ale už jí lžičkou mixovanou stravu, ovládá iPad, chodí do speciální školy, vzteká se jako jiné děti, když se mu něco nedaří, miluje přenosné reproduktory, různé časopisy i reklamní letáky. A hlavně se směje! Má ze života radost, což je pro rodiče velkou odměnou za jejich péči a lásku.
Rodiče říkají, že se toho Štěpánek za těch sedm let, co ho o. p. s. Život dětem podporuje, hodně naučil, na začátku v takové pokroky vůbec nedoufali. Stále s ním rehabilitují a docházejí na nejrůznější terapie. Finančně nejnáročnější a velmi potřebné jsou pro ně hiporehabilitační pobyty, které zdravotní pojišťovny nehradí.
Zásluhou sbírky Srdce dětem mohl Štěpánek v roce 2022 absolvovat třikrát pobyt s koňmi, který mu tolik pomáhá. Učí ho správnému držení pánve, pokrčování nohou v koleni, celkovému zklidnění a třeba i hraní na bubínek.
Štěpánkovi rodiče děkují všem dárcům, kteří do sbírky Srdce dětem v Lidlu přispívají, jejich zásluhou může chlapeček dělat další, tolik důležité pokroky.